O kurzu

Legendární zimní projekt Prázdninové školy Lipnice!

Od roku 2000 prošlo kurzem na 304 účastníků a ochutnalo krásu a malebnost zimní přírody. Putujeme, táboříme, vracíme se zpět k přírodě, sami k sobě, učíme se komfortu v zimě a hřejeme se u večerních ohňů. Experimentujeme s formou pobytu i pohybu v zimní krajině - pěšky, na běžkách, dřevěných lyžích, na sněžnicích. Již 3x jsme jako jediný autorský kurz v PŠL získali prestižní ocenění Hubert za jedinečnou dramaturgii projektu (2001, 2004, 2020).

V letech 2018-2022 probíhaly kurzy na Altaji. Prozkoumávali jsme nové horské hřebeny západních Sayan na sněžnicích, tábořili v typických "palatkách" a našich nových stanech Abakan 6, které jsme pro pobyt na Altaji vymysleli.

Letošní 13. ročník kurzu jsme v roce 2023 nasměrovali na sever, do poslední evropské divočiny - Laponska.

Země kočovných Sámů se stády sobů, tajuplné polární záře, nekonečného prostoru drsné přírody.

Další projekt chystáme na rok 2025.

Vítáme dobrodružné povahy, stejně tak jako ostýchavé, co si myslí, že jim bude zima. Muže i ženy různých povolání z různých koutů Česka, Moravy, Slezska i Slovenska, napříč každým věkem.. Naučíte se dívat na spoustu věcí jinýma očima. Máme rádi zimu, ale máme z ní také respekt. Zažijete hodně zpěvu, smíchu, dobrodružství a překvapení.

Jedinou podmínkou pro přihlášení je průměrná fyzická kondice, základní znalost pohybu na běžkách a ochota na sobě pracovat (chodit s batohem v přírodě, začít se otužovat)!

Nejvyšší čas se připravovat. Další ročník se blíží.Nadechněte se mrazivého vzduchu a smolného ohně z minulých ročníků.

Začtěte se do fotografických deníků Marka Uhlíře, účastníka kurzu v roce 2018 a člena týmu v roce 2020. Nechte se inspirovat jeho viděním Altaje, tamější přírody i atmosféry, při toulkách zimní krajinou. Nechte na sebe působit atmosféru a emoce.
Zápisky z průzkumné výpravy připravovaného kurzu najdete v textu "Zdálo se mi o Altaji", fotodeník z kurzu 2020 v textu "Do Abakanských hor".

Střípky z minulých ročníků

Vytvořte si webové stránky zdarma!