Před odjezdem

Život je gotickej pes je lipnický kurz, který se během 24 let své existence stal skutečnou legendou. Jeho dramaturgie se v průběhu let proměňuje a každý ročník se liší od předchozího ročníku. Základními kameny, které jsou pro tento projekt typické jsou: experiment, opravdovost, autentická zkušenost, táboření v zimní přírodě.
Tato stránka je tu pro ty, kdo už se rozhodli, že jedou. Má za cíl nabídnout krok za krokem informace, instrukce a inspiraci.

Krok první - přihláška a platba

Přihláškou to začíná. Najdeš ji zde  a doporučujeme - jestli tě kurz aspoň trochu láká, přihlas se. Když pak na Prologu zjistíš, že to byl omyl, vrátíme ti skoro všechny peníze zpátky - ale do té doby dostaneš spoustu informací a kontaktu s námi, aby sis mohl/a myšlenky utřídit.

Dvě důležité informace k účasti a přihláškám:

1. Kurz není brutální vysokohorská expedice pro otrlé. Letošní ročník proběhne na lyžích (backcountry). Tedy potřebujeme od Vás základní zkušenost pohybu na běžkách. Pro zvládnutí kurzu je třeba průměrná fyzická kondice. Vítáme normální a pestré účastníky, odhodlané začátečníky, ženy a dívky, staré borce. Máš-li otázky nebo obavy, napiš: vasendovaj@gmail.com. Nebojte se nám napsat, rádi s vámi vše probereme a vysvětlíme.

2. Kurz je výběrový. Přihláška nezajišťuje automaticky účast. Kurz se skládá ze dvou částí: Prolog a Putování. Definitivní potvrzení tvojí účasti je na Prologu. Pokud na Prologu nebudeš vybrán/a, nebo si účast rozmyslíš, vrátíme ti většinu účastnického poplatku. Nekupuješ zajíce v pytli.

Krok druhý - příprava na kurz

Od chvíle, kdy se přihlásíš tě začneme zásobovat informacemi, k nimž pak přibude i intenzivní kontakt se skupinkou, se kterou se vydáš na Prolog. To vše kvůli tomu, aby bylo dost času se do Laponska připravit fyzicky, mentálně i z hlediska vybavení.
Kolik peněz mě bude stát vybavení? Co budu jíst? Kde spát? To všechno jsou otázky, jejichž odpovědi budeme společně hledat.
Dobrodružství a objevování nového nás bude provázet celou cestu. Dobré vybavení pořídíš i z druhé ruky nebo v půjčovně, nebo zkus bazar Gotického psa https://www.facebook.com/groups/zgpbazar/.
Klíčová je vaše chuť se hýbat a připravovat. Níže máme pro vás naše informace a doporučení.


Krok třetí - od Prologu ke Kurzu

Na Prologu kromě jiného, dostanete detailní informace o kurzu. Doporučení k výbavě. Vysvětlení, jak budeme putovat, spát, jíst. Kde se budeme pohybovat. Inu, všechny technikálie, které jsou potřebné pro vaše pochopení toho, co se bude dít. Budeme se snažit vám vše vysvětlit a popsat. Předat vám naše zkušenosti. Zůstane stejně hodně neznámého ve vaší mysli, protože dokud sami tuto pouť neprožijete nedokážete si představit do detailu, jak věci probíhají. To nevadí. Přijměte tuto situaci. Můžeme se ale společně na pouť připravit. Od Prologu k vlastní cestě do Laponska máme přes 2 měsíce času. To je náš záměr. Pokud opravdu myslíte účast na kurzu vážně začněte dělat tyto 3 věci a budete překvapení, jak za těch deset týdnů od Prologu ke kurzu se dokážete připravit!

1, Každé ráno si vzpomenout kam na sever pojedeme. Když budete usínat, tak si představit polární záři a co dalšího zažijete. Nechte pracovat svoji mysl.

2, Spát doma u otevřeného okna. Abyste dýchali chladný vzduch. Začít se otužovat. Vysprchujte se a na závěr si dejte studenou sprchu. Na ruce, nohy, záda. Začněte s 10sekundami na začátku a pomalu stupňujte délku studené sprchy. Dýchejte u toho z plných plic. Budete překvapení, jak vás po ránu studená sprcha nastartuje. A jak se postupně připraví vaše tělo na zimu. Nechoďte ve městě s rukavicemi. Nechte na sebe působit studený vzduch. Od ledna do března.

3, Pohyb. Ideální je začít každý druhý den se projít s batohem, hůlkami, aspoň 5 km. Vše budeme pomalu stupňovat. Batoh, ať je ten, se kterým půjdete. Je třeba se s ním s žít osahat si ho, zvyknout si na něho. Najít si vhodnou polohu na zádech, jak dlouhé nebo utažené mít pásy. Začněte s 10 kg zátěže (knihy, plastové lahve s minerálkou atd.). Po 14 dnech, můžete váhu zátěže zvýšit. Jde o to si zvykat v ramenech a pasu na zátěž. Paralelně s tím se Vám začnou posilovat šlachy a svaly na nohách. Pro nás je třeba posílit šlachy a vazy kolenního kloubu a posílit svaly na nohou a zadku. Výhodou je, že chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb. Chůze s hůlkami a její přínos je popsán na mnoha webech. Ruce si zvyknou na vaše hole a pohyb s nimi. Posílíte ruce, záda. Zkoordinujeme pohyb. Toto je doporučení pro pracovní dny. Je na vás, zda vám vyhovuje chůze ráno nebo večer. O víkendu vyrazte na túru na běžkách! Batoh by měl mít cca 15-20 kg. Potřebujete si zvyknout na lyžování a pohyb na lyžích se zátěží. Jinak funguje těžiště. Opět je potřeba, aby si zvykly svaly a šlachy na celém těle.

Za těch 10 týdnů od Prologu do kurzu můžete udělat se svým tělem obrovský kus práce. Sami budete překvapeni. Jak z kavárenských povalečů se pomalu přeměníte na kavárenské horaly! A kdo z Vás začne ještě před Prologem, skvělé! Tělo se opravdu dá za 3 měsíce velmi kvalitně připravit. Kdo z Vás pravidelně sportuje, tancuje, hýbe se má výhodu. Ale i tak je třeba další pohyb nasměrovat k tomu, co píšeme výše. Těžko na tréninku doma, lépe při pouti v Laponsku. A nezapomeňte na motto našeho kurzu: Jistým bodem počínaje, není již návratu! Toho bodu je třeba dosáhnout. Držíme Vám palce.


Vytvořte si webové stránky zdarma!