Výstroj a výzbroj

Co tedy konkrétně budete potřebovat pro akci na severu?

Brzy vám zobrazíme checklist povinného vybavení pro jednotlivce , doporučeného vybavení a povinného společného vybavení do skupinky, ve které společně budete bydlet a vařit, tzv. "rodinky". Seznam si pak můžete vytisknout a nakupovat a balit podle něj. Máme vyzkoušené, že se podle něj dá univerzálně balit i na slovenské hory, do Švédska za polární kruh, kamkoliv vás srdce potáhne. Když si podle něj zabalíte, kurz zvládnete, víc nebudete potřebovat. Pokud k němu budete mít jakékoliv dotazy, pište! Budeme mít čas o tom mluvit na Prologu.

Tady je seznam zakázaného vybavení: nově koupené neprošlápnuté boty; skeletové boty; karbonové hůlky a hůlky s plastovými mechanismy zamykání; jídla ohřívaná na chemickém principu.

Pravidlo 60+10=15

Toto pravidlo nám je vodítkem pro to, jak své zavazadlo dimenzovat. Váš batoh nesmí být příliš těžký, a musí v něm zbývat dostatek místa pro společné vybavení a jídlo. Co tedy znamená 60+10=15? Se svými osobními věcmi byste se měli vejít do 60 litrů objemu. 10 litrů objemu batohu vám musí zbýt volných na společné vybavení a jídlo. Celkově váš zabalený batoh s osobními věcmi nemá vážit víc než 15 kg - k nim totiž nafasujete cca 5 kg společné výbavy, 2kg vody - a s těžším batohem byste hazardovali.

NÁVLEKY PŘES BOTY

Musí být z kvalitní, silné, látky a se zipem, který se zapíná vpředu, pod chodidlem jsou přichyceny řemínkem nebo ocelovým lankem a mají háček na přichycení za tkaničku. Utažení/povolení bot je potom možné bez sundávání lyží. Naopak neosvědčily se nejrozšířenější návleky - ICEBERG C1 od Singing Rocku - jejich látka je propustnější, zip mají vzadu, vyžadují sundávat lyže při utahování bot. Stručně řečeno: jakékoliv návleky z voděodolné látky a s rozepínáním vpředu Vám skvěle poslouží.

SPACÍ PYTEL

Nejlepší je ten, v kterém vám osobně není zima. A pokud už máte nějaký spací pytel a víte, že vám v něm zima je a přesto nechcete nebo nemůžete jet s jiným, vezměte s sebou ještě další. Kombinace tří sezónního spacího pytle a "cyklo" spacáku je osvědčená a funguje. Jak? To nezjistíš, dokud to nevyzkoušíš. Pokud vám ve spacím pytli nebyla zima první noc, neznamená to, že vám v něm nebude zima noc pátou. Spacák absorbuje vlhkost, která rychleji odvádí teplo.

Spát budete ve vašich stanech. Pokud jste zimomřiví, přibalte vložku do spacáku a péřové botičky.

Pokud byste si chtěli zkusit spát venku, pod mrazivou laponskou oblohou, máme vyzkoušené, že budete potřebovat spacák s náplní 1200g peří (nebo kombinaci UL spacáku a třeba 800g) a oceníte vložku a žďárák.

KARIMATKA

Pod spací pytel patří pořádná karimatka a věř tomu, že budeš-li na ní šetřit, tak ani spacák od Sira Josepha ti nepomůže k tomu, aby tvé noci byly pokojné. Vítězkou minulých ročníků se jednoznačně stala nenafukovací (!) karimatka Thermarest RidgeRest Solar a velmi doporučujeme pod ní rozložit i alumatku.

Nafukovací karimatku srdečně nedoporučujeme - po pátém nafouknutí vlhkým vzduchem v mrazu bude chrastit ledem a může lehce propíchnout. Pokud s sebou berete karimatku pěnovou klasickou obyčejnou, tak aspoň z materiálu EVA, který nemá póry kde by kondenzovala a následně mrzla vlhkost.

LYŽAŘSKÉ HOLE

Lyže budeme mít půjčené. Potřebovat ale budeš svoje hole (trekové - teleskopické, lyžařské). Jsou zcela kritickým prvkem výbavy, proto předepisujeme náhradní hole do rodinky. Při minulých zimních výpravách po Altaji se zcela neosvědčily hole levné, se šroubovacími zámky z plastu. Kdybyste chtěli na holích šetřit, vyražte nejdřív zkusmo na běžky s jednou hůlkou. Vše je řešitelné, hůlky se dají uříznout z větve, různě spravovat, zalepovat, namočit do vody a nechat zámek zmrznout - je na vás, zda chcete večer řešit pořád dokola hůlky, nebo se raději najíst, zahřát a usušit.

LOPATA

Nezbytná do každé rodinky. Hodí se na urovnání místa na stan, přípravu kuchyně a hlavně na vykopání amfiteátru pro oheň. Poměrně dobrou lopatou v poměru cena/výkon je Fiskars (cena kolem 600 Kč). Ideální je skialpinistická sněhová lopata, ta je ale natolik drahá, že kupovat si ji jen kvůli tomuto kurzu nemá smysl. Pokud bys do takovéhoto nástroje chtěl investovat trochu peněz a práce, vyrob si lopatu tak, že koupíš list menší hliníkové lopaty (cca 150Kč) a nasadíš ho na krátkou násadu z lehkého (smrkového) dřeva. Dobrá délka lopaty je 50 až 70cm. Neosvědčily se plastové, obvykle skládací lopaty na sníh prodávané v supermarketech apod. Nevydrží, popraskají, škoda peněz.

TERMOSKA

Jediná voda, kterou budete mít přes den k dispozici, bude ta, kterou si ráno uvaříte a nalijete do termosky - vše ostatní rychle zmrzne. Abyste nebyli dehydratovaní, budete potřebovat ráno vypít aspoň litr, přes den minimálně litr a půl (spíš dva), večer aspoň litr. Pořiďte si tedy termosku, do které se ten litr a půl vejde, nebo mějte dvě, jejichž objem dá dohromady 1,5-2l. Termosky zásadně se šroubovacím závěrem, nikoliv cvakacím (zamrzá, praská). Sundavat si rukavice kvůli tomu, že se nemůžete dostat do termosky, je pruda.

RUKAVICE

Určitě alespoň jedny pořádné palčáky a lehčí prstové na pochod. Raději nějakou rezervu pro případ promočení. Danka: Rukavice s ustřiženými prsty původně vznikly jako pomůcka pro hraní na flétnu, ale víceméně jsem v nich strávila celý projekt. Stačí obyčejné pletené rukavice od Vietnamců za 20,- Kč, kterým se ustřihnou a zaobroubí konečky prstů. Dá se v nich vařit, balit, atd., nepřekážejí a lehce se na ně natáhne další vrstva. Miláňo: Výbornou vychytávkou byly tenké fleecové "pracovní" prstové rukavice z OBI. Jsou v prodeji v balíčku po 3 kusech za velmi dobrou cenu. Poslouží naprosto stejně jako fleesové prsťáky z outdoorového obchodu, prodávané za trojnásobnou cenu. Marek: bezprsté zelené vlněné rukavice z army-shopu stály 80 Kč a jiné jsem do -25 nepotřeboval. Navíc nehoří.

KRÉM DO ZIMY

Obvyklé krémy na obličej v nižších teplotách mrznou, protože obsahují vodu. Zaručenou volbou je bílá lékařská vazelína, kterou Vám prodají v každé lékárně. Za 20 Kč jí je tolik, že se tím budou natírat ještě Vaše děti. Na rty samozřejmě Labelo nebo jelení lůj. Na Altaji se osvědčil i Havlíkův přírodní krém, který se dá použít univerzálně, není syntetický a vodu neobsahuje vůbec žádnou; zato stojí podstatně více.

DROBNOSTI

Tmavé brýle: Pokud bude slunečno nutné! Jinak hrozí sněžná slepota.

Svítilna: Samozřejmě čelovka s minimálně jednou sadou náhradních baterií, držených ideálně po kapsách v teple. Předběžně jsme domluveni s českou firmou Lucifer, která staví čelovky pro orientační běžce a závodníky adventure race, že nám omezené množství čelovek s prodlužovacím kabelem pro uschování akumulátoru pod bundou zapůjčí.

Lžíce: Kdo ji zapomene, bude si muset vydlabat dřevěnou...

Ne každý má na cestách klidný žaludek, a to zejména při přesunech po cestě. Doporučujeme jako prevenci probiotika (laktobacily).te svůj text...

Vytvořte si webové stránky zdarma!